وبلاگ فروشگاه کود و سم بوتانیکا

مقالات و مطالب اموزشی بوتانیکا

۱۳۹۹-۰۸-۰۶
مزایا-کود-۳

کود ارگانیک چیست و انواع آن

اصولا کود ارگانیک به هر نوع کودی که منشاء طبیعی داشته باشد اطلاق می شود . به این معنی که کود ارگانیک از موجودات زنده نظیر گیاهان ، حیوانات و .. و یا مشتقات آنها مانند کودهای حیوانی ، کمپوست و ... تشکیل شده و از آنجا که تمامی این مواد ، منشاء طبیعی دارند و در تهیه و تولید آن ، هیچ نوع ماده یا فرایند شیمیایی دخالت نداشته به کود ارگانیک موسوم می باشند .

انواع کود:

-طبیعی

- مصنوعی(شیمیایی)

کود طبیعی : کودهای طبیعی موادی هستند که می‌توانند دارای هر دو نوع کمپلکس از مواد آلی و کانی‌های غیر آلی باشند. به عبارتی دیگر یک کود طبیعی می‌تواند ماده آلی باشد و یا می‌تواند کانی غیر آلی باشد که به آنها کود معدنی می‌گویند.

کود مصنوعی(شیمیایی): کودهای مصنوعی یا شیمیایی، در مسیر یا پروسه صنعتی تولید شده و یا از منابع معدنی زمین استخراج می‌شوند، اما در کارخانجات، تصفیه شده‌اند، مخلوط شده‌اند، امتزاج یافته و یک دست شده‌اند و تغییر پیدا کرده اند. در واقع، ساختار شیمیایی آنها از منابع غیر زنده بدست می‌آید.

کود ارگانیک

ویژگی برتر کود ارگانیک:

کودهای ارگانیک نظیر کودهای دامی و کودهای گیاهی ، همواره مورد توجه کشاورزی ارگانیک بوده است. روش های جمع آوری و عمل آوری کودهای ارگانیک مهم ترین نقش در به حداقل رساندن عوامل بیماری زا در گیاهان را بازی خواهد کرد چراکه مهم ترین مشکل کودهای ارگانیک آلوده بودن آن ها به تخم علف های هرز، عوامل بیماری زا یا آفات می باشد. ضمنا با توجه به سازگاری بالاتر کودهای ارگانیک با شرایط خاک، از طریق مصرف کودهای ارگانیک رشد و توسعه میکروارگانسیم های داخل خاک افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین کودهای ارگانیک علاوه بر سود رسانی به یک دوره از کشت در دراز مدت به بهبود کیفیت خاک نیز کمک شایانی خواهند نمود.

شکل های مختلف کود: کودها به شکل پلت، گرانول، پودر و مایع تولید و بسته بندی می‌شوند.

امروزه اثر عوارض سمیت بقایای سموم و آفات کش ها در مواد غذایی و آلودگی آبهای زیرزمینی به نیترات، بسیارمورد توجه قرار گرفته است. حال آنکه هر روز شواهد بیشتری در خصوص جنبه های مختلف مثبت کیفیت محصولاتارگانیک به دست می آید. به عنوان مثال، محصولات غذایی تولید شده با شیوه ارگانیک، دارای ماده خشک و محتویویتامین بیشترند  و از کیفیت انباری مطلوبی برخوردارند .

 


برای ارسال نظر شما باید وارد شوید.

Copyrights © 2020تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به فروشگاه کود و سم بوتانیکا می باشد

طراحی توسط شرکت ساتین پرداز مهان

 

X